פרק ב'
פרק ג'


פריס מתוך the league of extraordinary gentlemen

פרק ב' חלק 1

בהנחה שכעת כבר יש לך איזשהו רעיון לגבי האפשרויות הממשיות הפתוחות בפניך בגלילת סיפור הרי שהשלב הבא אליו אנו עוברים עוסק במרכיבים של העבודה על הסיפור עצמו. למען הנוחות, ניתן לחלק את המרכיבים העיקריים בקטגוריה הזו לשלושה תחומים עיקריים: אפיון הדמויות, תיאור הסביבה, ולבסוף עלילה.
הבא נתחיל עם סביבה, משום שאופי העלילה והמניעים של הדמויות יקבעו במידה רבה על-ידי העולם שבו הם חיים.
תפקידו של כותב, בין אם היא או הוא מבקשים לתאר מושבה על נפטון בשנת 3020 או חיי חברה בלונדון בסביבות 1890, הוא לברוא תחושה של מציאות סביבתית באופן הטבעי והשלם ביותר האפשרי. הדרך הברורה ביותר לעשות זאת היא להסביר את היסודות של עולמך לקוראים שלך, בעזרת תיבות טקסט או דיאלוג של אקספוזיציה. לדעתי, דרך זה היא לא טבעית וגם הכי פחות אפקטיבית. היא פשוט, במקרה, הקלה ביותר וזאת הסיבה לשימוש התכוף בה. לעומתה, הדרך שהיא בעיני הטובה ביותר להציג מקום במרחב ובזמן היא הקשה ביותר ובאותה עת המתגמלת ביותר בטווח הארוך.
הדרך הטובה ביותר, נראה לי, היא ראשית לבחון את הסביבה שאתה עובד איתה כמכלול בפרוט, לפני שבכלל מקרבים עט לנייר.
לפני שכתבתי את V for Vendentta, לדוגמה, הגעתי עם מאסת מידע לגבי העולם והאנשים שבו, מידע שרובו לעולם לא היה מתגלה ברצועה (strip) רק בגלל הסיבה הפשוטה שאין הכרח שהקוראים ידעו אותו וסביר שלא יהיה מספיק מקום להכניס את כולו. זה לא חשוב. מה שחשוב זה שתהיה לכותב תמונה ברורה של העולם המדומיין, על כל פרטיו, בתוך הראש כל הזמן. נחזור לרגע למושבה שלנו על נפטון: בואו נעבור על סוג הפרטים שהם הכרחיים בכדי להגיע לתמונה ברורה של העולם.
ראשית, איך מצליחים בני אדם לחיות על נפטון? מה הן הבעיות הפיזיות שאנשים יצטרכו להתגבר עליהן לפני שיוכלו לגור על עולם כזה ואלו שיטות לפתור את הקשיים יראו סבירות? האם העובדה שנפטון מורכב רובו מגז תצריך מספר סביבות צפות מלאכותיות, מקושרות ביניהן, אולי, בעזרת מערכת טלפורטציה מקומית? איך עובדת מערכת הטלפורטציה? מה ההשפעה שיש לכוח הכבידה העצום של הכוכב על החיים והפסיכולוגיה של האנשים שחיים שם? מה המטרה של המושבה על נפטון? אולי חומרי כריה לשימוש על פני כדור הארץ? מה הם התנאים הפוליטיים ששוררים על פני כדור הארץ בנקודת זמן זו בהיסטוריה ואיך הם משפיעים על חיי המתיישבים? כמה זמן הם נמצאים שם כבר? האם הם חיים שם זמן מספיק כדי לפתח תרבות נפרדת משל עצמם? אם כן, איזה סוג של ציורים הם יוצרים ואיזה סוג של מוזיקה הם עושים? האם זו אמנות מדכאת וקלסטרופובית כתוצאה מהלחץ שבחיים בסביבה סגורה כל כך, או שמא התמונות והיצירות המוזיקליות מלאות באור ומרחב בכדי לפצות על הסביבה המרתיעה שהמתישבים מוכרחים להתמודד איתה? כיצד נשמר החוק בעולם המושבה? איזה סוג של בעיות חברתיות קיימות? האם אנשי כדור הארץ הם הזן היחיד שהצליח להתיישב בעולם או האם ישנם זנים זרים אחרים? אכן- האם האנושות פגשה גזעים זרים כלשהם בעשורים שחלפו או האם היא עדיין בודדה ביקום, ככל שהיא יודעת? כיצד פועלת הכלכלה במקום הזה? איך אנשים מתלבשים? כיצד מורכבות המשפחות?


תמונה מתוך the league of extraordinary gentlemen שאייר קווין אוניל

זה התהליך שעברתי כשיצרתי את העולם של ה- Warpsmiths והאופן שבו התרבות שלהם נבנתה. עברתי אותו תהליך עם Halo Jones ועם V for Vendetta. הנקודה היא שברגע שעיצבת את העולם, על כל פרטיו הזעירים, אתה מסוגל לדבר עליו בבטחון גמור בדרך אגבית מבלי לחבוט בראשו של הקורא עם הרבה אקספוזיציה.
Howard Chaykin עשה את זה עם American Flagg. הוא החליט על שמות המותג ותוכניות הטלוויזיה והגישות לאופנה והבעיות הפוליטיות ואז הוא פשוט נכנס ישר לסיפור שלו והניח לקוראים שלו להצטרף אליו תוך כדי התקדמות. בגיליון הראשון של American Flagg אנחנו רואים קטעים של תוכניות טלוויזיה ומלאי פרסומות שנותנים לנו רושם הרבה יותר מציאותי על האופן שבו האנשים האלה חושבים וחיים מכל כמות של תיבות מידע פרטניות . יתרון נוסף הוא שזה נראה הרבה יותר טבעי כי זה תואם כמעט במדויק את הדרך שבה אנו תופסים תרבות זרה, למשל כשאנחנו נוסעים לחופשה בחו"ל. אנחנו לא בהכרח מבינים הכל על התרבות הזו מייד, אבל בהדרגה, כשאנחנו קולטים את הפרטים שמקיפים אותנו אנחנו מקבלים רושם שלם לגבי הסביבה, האווירה הייחודית שלה והמרכיבים החברתיים שמעצבים אותה.
כשכותב עוסק בסביבה בדרך זו לא נוצרת תחושה שמפילים עלינו עושר של פרטים זרים רק בגלל שהכותב רוצה שנדע כמה יסודי הוא היה בחשיבה על זה. במקום, אנחנו מקבלים תחושה של עולם שהוא ראליסטי לגמרי, מתואר באופן אמין, ויש דברים שמתרחשים בו גם מחוץ לפאנל, אפילו אם הסיפור לא מתמקד בהם. מיקום הסיפור בעולם שנבנה באופן הגיוני יסייע מאוד בהסרת הספק של קהל הקוראים ובמשיכתם לתוך המצב ההיפנוטי שהזכרתי בפרק האחרון.

מיתוך מיריקלמן

בעוד שההערות שלמעלה מתייחסות באופן ספציפי לסביבות מומצאות, אם אתה מתמודד עם מקום שקיים באמת עליך להיות יסודי באותה מידה בתפיסה שלך לגבי העולם שאתה מראה. כשהתחלתי לכתוב את Swamp Thing, קראתי על לואיזיאנה ובאיו (Bayou) ככל שאפשר לי הזמן והצלחתי ללקט ידע עבודה פונקציונלי לגבי עולם הצומח והחי והחזות הכללית. אני יודע שיקינטונים של מים נוצרים בשכבה עבה על פני המים וגורמים להם להראות כקרקע מוצקה, ושהם גדלים כל כך מהר עד שהיו פעמים בעבר בהן נאלצו לשרוף אותם לפני שהם יכניעו את הביצה לחלוטין. אני יודע שתנינים אוכלים סלעים, שהם חושבים לצבים, ואז אינם מסוגלים לעכל אותם. זאת הסיבה למזג המחורבן של התנינים. אני יודע למה הקאג'ון המקומיים Cajun): צאצאים של הצרפתים שעברו מארקדיה, לשעבר מושבה צרפתית של קנדה, והתיישבו בלואיזיאנה) מכונים “Coonas” על-ידי מי שאינם קאג'ון כסוג של השמצה קיצונית ושהם הפכו את ההשמצה ליתרון בכך שהמציאו סטיקרים לפגוש המכונית שעליהם נכתב "גאה להיות “Coonas. אני יודע שהשם הקאג'וני הנפוץ ביותר הוא Boudreaux . אם אני רוצה שם שנשמע מציאותי לאזרח רגיל של לואיזיאנה אני מעלעל במדריך הטלפונים של האומה :Houma) עיר בדרום לואיזיאנה, 80 ק"מ מדרום לניו-אורלינס) עד שאני נתקל בשם שמצלצל יפה בעיני : האטי דופלנטיס הוא שם יפה. כך גם ג'ודי הברט.אם אני רוצה לדעת באיזה כביש ראשי תצטרך דמות לנסוע כדי להגיע מהאומה לאלכסנדריה, אני מחפש במדריך הדרכים של ארצות הברית. הפרטים הקטנים האלה הם שיהפכו את התיאור שלך של מקום ספציפי למשכנע וריאליסטי. אפשר למקם אותם באגביות בתוך התמונות של הדיאלוג, בלי יותר מידי רעש וצלצולים, וסביר שהם יהיו משכנעים יותר ככל שהם נראים פעוטים ובלתי חשובים יותר.

מתוך Swamp Thing

כמובן שכשבוחנים סביבה צריך להבין לא רק את המציאות הפיזית של המקום, אלא גם את זו של הרגש והאווירה. קחו את גוטהאם-סיטי של באטמן כדוגמה. האם זו גרסה אחרת של ניו-יורק? האם זו ארץ משחקים מוזרה לילדים מגודלים, מלאה במכונות כתיבה ענקיות וצעצועים קופצים, מאוכלסת ביצורים כמו Bat-Mite או בליצנים זדוניים ואקסצנטריים דוגמת הפינגווין או הג'וקר? האם זה נוף עירוני קודר ופרנואידי, שנלקח היישר מפריץ לאנג, שפריקים ומפלצות מעוותות מטילים בו את חיתתם, כשהמגן היחיד בו הוא דמות אכזרית ומפחידה, שמתלבשת כמו עטלף? הדרך בה אתה בוחר לטפל בסביבה תשנה את כל האווירה של הסיפור, והיא חשובה לאפקט הסופי בדיוק כמו ההבנה של התנאים הפיזיים הממשיים, שמרכיבים את העולם עליו אתה כותב.
גוטהם סיטי של אזראלדו וריזו